This is the graph of f(x) = x+A/x+B. The grid lines in the graph are one unit apart. What is the value of A/B
The value of A/B is given as follows:
A/B = -2.
What are the asymptotes of a function f(x)?The vertical asymptotes are the values of x which are outside the domain, which in a fraction are the zeroes of the denominator.The horizontal asymptote is the value of f(x) as x goes to infinity, as long as this value is different of infinity.From the graph, the function has a vertical asymptote at x = 1, hence the value of B is given as follows:
B = -1 -> as x + B = 0 -> x = -B = -1.
When x = 0, y = -2, hence the value of A is obtained as follows:
A/-1 = -2
A = 2.
Then the division is given as follows:
A/B = 2/-1 = -2.
More can be learned about the asymptotes of a function at https://brainly.com/question/1851758
#SPJ1
Julie has $115 saved up and earns $10 per hour for babysitting. If Julie has a total of of $335, how many hours did she work?
Answer:
22 hrs
Step-by-step explanation:
$335-$115=$220
$220/$10=22 hrs
Answer: 33.5 hours or 33 1/2 hours
Step-by-step explanation:
335 divided by 10
10 goes into 33 3 times with 3 left add 5 10 goes into 35 3 times with 5 remainder so the answer is 33.5 or 33 1/2
Triangle NGM is reflected across the x-axis, and is dilated by a factor of
\(2 \frac{1}{2} \)
what are the coordinates of vertices N'G'M'
The coordinates of vertices N'G'M' are N'(-10, -15), M'(-15, -5) and G'(-5, -10).
From the given graph, N(-4, 6), M(-6, 2) and G(-2, 4).
Scale factor = \(2\frac{1}{2}\)
= 2.5
The reflection of point (x, y) across the x-axis is (x, -y).
Here, N(-4, 6)→(-4, -6)
M(-6, 2)→(-6, -2)
G(-2, 4)→(-2, -4)
Now, with scale factor 2.5, we get
(-4, -6)→2.5(-4, -6)→N'(-10, -15)
(-6, -2)→2.5(-6, -2)→M'(-15, -5)
(-2, -4)→2.5(-2, -4)→G'(-5, -10)
Therefore, the coordinates of vertices N'G'M' are N'(-10, -15), M'(-15, -5) and G'(-5, -10).
To learn more about the reflection over x-axis visit:
https://brainly.com/question/15175017.
#SPJ1
How many solutions does the system have? { � = 9 � − 5 � = 9 � + 6 ⎩ ⎪ ⎪ ⎨ ⎪ ⎪ ⎧ y=9x−5 y=9x+6 Choose 1 answer: Choose 1 answer: (Choice A) Exactly one solution A Exactly one solution (Choice B) No solutions B No solutions (Choice C) Infinitely many solutions C Infinitely many solutions
Option (C) Infinitely many solutions
jerzhe712
Um what color is the sky?
*nobody answer this please except jerzhe712*
Answer:
hahahahahahahahahahahahahahahahahahaha
Step-by-step explanation:
Yes please I also need this answer
As you can see from the graph, 48% of people questioned chose summer as their favorite season. If 200 people were questioned, how many of them chose summer?
Ο 48 people
Ο 100 people
Ο 96 people
Ο 86 people
WILL GIVE BRAINLEST!! HURRY!!
Choose the slope and y intercept that correspond with the graph
Answer:
slope=2/3 y-intercept is 1
Answer:
Slope: 2/3 y-intercept: 1
Step-by-step explanation:
The graph crosses the y-axis at 1 and goes right 3 and up 2. slope is rise over run so it rises 2 and runs 3.
what point below is the solution to the expression 2x+y=12
A) (4,2) C) (8,-1)
B) (3,6) D) (0,6)
Answer:
Step-by-step explanation:
It's B.
Let's rewrite the expression like this :
2x+y=12 ⇒ y=12-2x
and try given values for x :
if x=4 ⇒ y=12-(2×4)=12-8=4 ( so it is not 2 ) ⇒ wrong if x=3 ⇒ y=12-(2×3)=12-6=6 (it is 6) ⇒ right if x=8 ⇒ y=12-(2×8)=12-16=-4 (so it is not -1) ⇒ wrong if x=0 ⇒ y=12-(2×0)=12-0=12 (so it is not 6) ⇒ wrongI WILL GIVE BRAINLIEST
Simplify (4.3)(4.32)4.
(4.3)6
(4.3)7
(4.3)9
(4.3)8
Some students recorded how many minutes they spent on the phone in one day. They put the results in a Stem-and-Leaf Plot.
What is the mean number of minutes spent on the phone?
Explanation:
The data from the stem-and-leaf plot is:
10,
24,25,26,
30,30,32,33,
40,45,46
Add up those values
10+24+25+26+30+30+32+33+40+45+46 = 341
Then divide over n = 11 which is the sample size.
341/11 = 31 is the arithmetic mean.
Answer:
341/11 = 31 is the arithmetic mean.
Step-by-step explanation:
Which inequalities would have an open circle when graphed? Check all that apply.
t Less-than-or-equal-to 25
-2.5 Less-than-or-equal-to m
x > 5.4
One-half less-than x
x > 0
An open circle is used to graph strict inequalities, which means the inequality does not include the value at the boundary. The inequalities that would have an open circle when graphed are:
x > 5.4
One-half less-than x
x > 0
(4 3/10 −2 7/15 ) * 20 ( 4 3/10 and 2 7/15 are fractions)
Answer:
110/3 or 36 2/3
Step-by-step explanation:
4 3/10-2 7/15=11/6
11/6•20=110/3
Answer:
110/3 or 36 2/3
Step-by-step explanation:
Evaluate the parenthesis first which is 11/6. Multiply that by 20 to get 110/3 or 36 2/3
Earn points, answer both questions!
Answer:
Area of five squares = 1289.09 square units
Perimeter = 194.6 units
Step-by-step explanation:
Area of square and perimeter:
First find the length of each square, then find the area of each square.
To find the area of five squares, add all the area of each square.
Side of square1 = 27 units
\(\sf Side \ of \ square2 = \dfrac{2}{3}*27=2*9 = 18 \ units\\\\Side \ of\ square3= \dfrac{2}{3}*18=2*6=12 \ units\\\\Side \ of \ square4=\dfrac{2}{3}*12=2*4=8 \ units\\\\Side \ of \ square5=\dfrac{2}{3}*8=\dfrac{16}{3}=5.3 \ units\)
Area of square1 = 27*27 = 729 square units
Area of square2 = 18*18 = 324 square units
Area of square3 = 12*12 = 144 square units
Area of square4 = 8*8 = 64 square units
Area of square5 = 5.3*5.3 = 28.09 square units
Area of five squares = 729 + 324 + 144 + 64 +28.09
= 1289.09 square units
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Perimeter of the composite figure = (27 + 27+27+9) + (18+18+6) +(12+12+4) + (8+8+2.7)+ (5.3+5.3+5.3)
= 90 + 42 + 28 + 18.7 + 15.9
= 194.6 units
Kevin's weekly salary is 865. He receives a 25% raise. How can Kevin find his new weekly salary? Select all that apply.
a. divide 865 by 0.25
b. divide 865 by 1.25
c. multiply 865 by 0.25
d. multiply 865 by 1.25
e. add 865 and 1/4 of 865
f. add 865 and 1 1/4 of 865
Answer:
Option d. (also option e depending on which way you want to calculate it)
Step-by-step explanation:
First, I should point out that percentage basically means 'out of one hundred' so 25% means '25 out of one hundred.' The value of the percentage increase = 25% × 865. The new value = 865 + The value of the percentage increase.
______________________________________
More Simple Explanation:
Alright, so this might not be a super 'mathematical' trick or related to this question but it still works. Basically we just have to convert 25% into a decimal which I do by moving the decimal point 2 numbers to the left. (Since we cannot see the decimal point in the percentage we automatically know that it stays at the end of 25 a.k.a 25.0) So now our number becomes 0.25 (we got rid of the percentage symbol). Now we just multiply 865 by 0.25 to get our answer!
______________________________________
More Mathematical Process *Basically the value and random useless stuff to know lol because my math teacher showed me this and I thought I needed to add this*:
1) Calculate the new value of the number increased by percentage of its initial value
The new value =
865 + The value of the percentage increase =
865 + (25% × 865) =
865 + 25% × 865 =
(1 + 25%) × 865 =
(100% + 25%) × 865 =
125% × 865 =
125 ÷ 100 × 865 =
125 × 865 ÷ 100 =
108,125 ÷ 100 =
1,081.25
2) Calculate the actual change (the difference) between the new value and the initial one
The actual change =
The new value - 865 =
1,081.25 - 865 =
216.25
(For positive numbers, the actual change = The value of the percentage increase)
helpppp please thank you
Answer:
In yards: 46,145
I hope this helps
-1/6(12+18k) PLEASE HELP!!! Write the product.
what is the sum of the values less than 34?
Answer:
use any numbers that you can add and get 34
for example: 22+12
Which fraction is less than the fraction represented by the model? A circle divided into 8 equal parts. 5 parts are shaded. Three-fourths Start Fraction 11 Over 16 End Fraction Start Fraction 13 Over 16 End Fraction Start Fraction 2 Over 4 End Fraction
Answer:
Step-by-step explanation:
The fraction represented by the model is 5/8. To compare it with the given fractions, we need to convert them to have the same denominator of 8.
- Start Fraction 11 Over 16 End Fraction = 11/16 = 0.6875
- Start Fraction 13 Over 16 End Fraction = 13/16 = 0.8125
- Start Fraction 2 Over 4 End Fraction = 2/4 = 1/2 = 0.5
To compare these fractions to 5/8, we can see that 0.5 is less than 0.625 (which is 5/8), so Start Fraction 2 Over 4 End Fraction is less than the fraction represented by the model. Therefore, the answer is Start Fraction 2 Over 4 End Fraction.
Steel sheeting costs 2¢ per square inch. How much will David spend to build the model out of steel? Write your answer as a dollar amount.
A bakery is selling breakfast platters. A platter of 12 bagels costs $11.40. Additionally, it costs $7.25 for a gallon of coffee.
What is the slope of this situation?
0.95
0.55
7.25
11.40
Answer: A
Step-by-step explanation:
im pretty sure its A
ASAP PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Answer:
141 in²
Obviously don't write 141 in² because they've already wrote the in² part for you
(Correct Answer Will Get Brainly!)
Denzil is trying to figure out how to measure the length of his driveway. He needs to use metric units. Should he use centimeters, meters, or kilometers? Explain your answer.
Answer:
Denzil should measure length in meter (m) because in metric system mass is measured in kg time in second and length in meter...
Due in 24 hours. Make the answer understandable and correct. 10 points
Answer:
Ethan is correct because two asjacent angles are directly next to each other and do not overlap.
You are wrapping a birthday gift that is packaged in a specially made pyramid-shaped box.The base of the box measures 10 inches by 9 inches and the slant height is 6 inches. How much paper do you need to wrap the box?You are wrapping a birthday gift that is packaged in a specially made pyramid-shaped box.The base of the box measures 10 inches by 9 inches and the slant height is 6 inches. How much paper do you need to wrap the box?
Answer:
2826 inches^2
Step-by-step explanation:
The general formula for the total surface area of a regular pyramid is
T.S.A.=12pl+B
Where p represents the perimeter of the base, l the slant height and B the area of the base.
The perimeter of the base is.
p=2L+2W
P=2*10+2*9
P=20+18
P= 38 inches
The area of the base is.
B=10*9
B=90in^2
T.S.A.=12(38)(6)+90
T.S.A=2736+90
T.S.A=2826 inches^2
Can someone please solve this for me on paper and explain it? I'm offering 30 points? This is a Sixth-grade level question.
Answer:
Where is the Question? Are you joking around or a you for real
17. The amount of time, t, in seconds, it takes an object
to fall a distance
Answer:
C) 3.9 sec
Step-by-step explanation:
You have given the time formula; t = square root of d divided by square root of 4.9.
Well d = 75m
square root of 75 = 8.66
square root of 4.9 = 2.2
8.66 / 2.2 = 3.9363...
t = 3.9 sec
Hope this was hopeful! (give 5 stars if you understood) :) Good luck
Which measure of central tendency BEST represents the data shown in the distribution?
A.) median
B.) all three
C.) mean
D.) mode
Answer:
D.) Mode
Step-by-step explanation:
It best represents the data as it has the highest value in the distribution. All other measures of central tendency have lower values in the data.
Sorry if Im wrong
Jada's teacher walks 30 steps into the classroom and then a quarter of that distance again. How many steps did Jada's teacher walk?
Answer:
she took 37.5 steps in all
Fatimah is driving at 1.5 km in 2 min. What is distance she covered in 2 1/4 h?
Answer:
101.25 km
Step-by-step explanation:
To solve, we need to first find how much she drives in one minute and then multiply that by the number of minutes she drives.
1.5 km = 2 minutes
divide both sides by 2.
1 minute = 0.75 km
2.25 hours = 2.25 * 60 = 135 minutes
Multiply the speed by the time to find distance.
135 * 0.75 = 101.25 km
Thus, she covered 101.25 km in 2 1/4 hours.
(b) Find the area of triangle BCD.
Answer:
Step-by-step explanation: