Answer:
1792 cubic inches
Step-by-step explanation:
The rectangular cardboard measures 36 inches by 24 inches.
If he cuts out squares of 4 inches from each corner of the cardboard.
See the attached image
The Length of the box =36-4-4=28 inches
The Width of the box =24-4-4=16 inches
Height of the Box =4 Inches
Therefore:
Volume of the open box =28 X 16 X 4
=1792 cubic inches
dean's inital bank account was -$20.10. He made deposits of $1357.48 and $599, three withdraws of $375 and the bank credited his account $45.25 twice due to some banking errors.
what is dean's current account balance in dollars?
Answer:
$901.88
Step-by-step explanation:
-20.10 + 1357.48 = 1337.38
1337.38 + 599 = 1936.38
1936.38 - (3*375) = 811.38
811.38 + (45.25*2) = 901.88
$901.88
Hope this helps!
Write the equations of each line in slope-intercept form. (y=mx+b)
Answer:
The equation would be y = -2x + 19
Step-by-step explanation:
To find this, we can use the point and the slope in point-slope form. The we solve for y.
y - y1 = m(x - x1)
y - 7 = -2(x - 6)
y - 7 = -2x + 12
y = -2x + 19
Coordinate Plane Dilation
Answer:
B. (36, -12)
Step-by-step explanation:
Please help :(,,,,,.......
Answer:
the answer is b
Step-by-step explanation:
Answer:
b
Step-by-step explanation:
A store offers customers a 5$ gift certificate for every 75$ they spend. How much would a customer have to spend to earn a 35$ certificate?
Answer:
$525
Step-by-step explanation:
Answer:
$525
Step-by-step explanation:
$35 divided by $5 = $7
$7 x $75 = $525
Some students recorded how many minutes they spent on the phone in one day. They put the results in a Stem-and-Leaf Plot.
What is the mean number of minutes spent on the phone?
Explanation:
The data from the stem-and-leaf plot is:
10,
24,25,26,
30,30,32,33,
40,45,46
Add up those values
10+24+25+26+30+30+32+33+40+45+46 = 341
Then divide over n = 11 which is the sample size.
341/11 = 31 is the arithmetic mean.
Answer:
341/11 = 31 is the arithmetic mean.
Step-by-step explanation:
Can anyone help me I need to finish this as soon as possible but I forgot how to do it
Answer:
5
Step-by-step explanation:
U would have to multiply 3x10 that would equal 30 then you figure out how many '30s can fit into 6 that would equal 5
Hope it helps
Which expression represents 12 times a number, n, minus 6?
A. 12n – 6
B. 12 – 6n
C. 12 + n – 6
D. 12n – 6n
Please do step by step explanation for branliest.
Answer:
A. 12n - 6
Step-by-step explanation:
12 times a number which is n so
12n then minus 6 ,
12n-6
hope this helps
Is it impossible to increase the cost of an item by less than 1%
Answer:
Step-by-step explanation:
It is impossible to increase the cost of an item by less than 1%. False, because if a car costs $20,000, and its price is increased by $100, the markup is less than 1%.
Answer: It is impossible to increase the cost of an item by less than 1%. False, because if a car costs $20,000, and its price is increased by $100, the markup is less than 1%.
Step-by-step explanation:
Earn points, answer both questions!
Answer:
Area of five squares = 1289.09 square units
Perimeter = 194.6 units
Step-by-step explanation:
Area of square and perimeter:
First find the length of each square, then find the area of each square.
To find the area of five squares, add all the area of each square.
Side of square1 = 27 units
\(\sf Side \ of \ square2 = \dfrac{2}{3}*27=2*9 = 18 \ units\\\\Side \ of\ square3= \dfrac{2}{3}*18=2*6=12 \ units\\\\Side \ of \ square4=\dfrac{2}{3}*12=2*4=8 \ units\\\\Side \ of \ square5=\dfrac{2}{3}*8=\dfrac{16}{3}=5.3 \ units\)
Area of square1 = 27*27 = 729 square units
Area of square2 = 18*18 = 324 square units
Area of square3 = 12*12 = 144 square units
Area of square4 = 8*8 = 64 square units
Area of square5 = 5.3*5.3 = 28.09 square units
Area of five squares = 729 + 324 + 144 + 64 +28.09
= 1289.09 square units
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Perimeter of the composite figure = (27 + 27+27+9) + (18+18+6) +(12+12+4) + (8+8+2.7)+ (5.3+5.3+5.3)
= 90 + 42 + 28 + 18.7 + 15.9
= 194.6 units
Rewrite 24a5b + 6ab2 using a common factor.
6ab(2a5b + ab2)
3ab(8a4 + 2b)
6ab(12a4 + 2ab2)
8a5b(4 + 3ab2)
Answer:
6ab(4a⁴+b)
Step-by-step explanation:
24a5b+6ab²
Hcf is 6ab
24a5b+6ab²
6ab(4a⁴+b)
PLEASE HELP ME
Evaluate: (15 − 5 ⋅ 2) − (16 ÷ 4) + 3
Answer:4
Step-by-step explanation:
15-(5)(2)-16/4+3
=15-10-16/4+3
=5-16/4+3
=5-4+3
=1+3
=4
Answer:4
Step-by-step explanation:
15-(5)(2)-16/4+3
=15-10-16/4+3
=5-16/4+3
=5-4+3
=1+3
=4
i need help AGAIN :')
Calculate the markdown when the original cost is $87.50 and the markdown is 45%.
Markdown amount:
Retail price:
Answer:
To calculate the markdown amount, we can multiply the original cost ($87.50) by the markdown percentage (45%):
87.50 * 45% = $39.38
The markdown amount is $39.38.
The retail price is the original cost minus the markdown amount. Therefore, the retail price is:
87.50 - 39.38 = $48.12
Therefore, the markdown amount is $39.38 and the retail price is $48.12.
Step-by-step explanation:
I need help, please!!
Answer:
4
Step-by-step explanation:
Substituting into the slope formula,
\(\frac{-3-1}{2-3}=4\)
Answer:
C. 4Step-by-step explanation:
(3,1) and (2,-3)
Use the slope formula.
Slope:
\(\longrightarrow \sf{\dfrac{y_2-y_1}{x_2-x_1} }\)
\(\sf{y_2=(-3)}\\\\\sf{y_1=1}\\\\\sf{x_2=2}\\\\\sf{x_1=3}\)
\(\sf{\dfrac{(-3)-1}{2-3}}=\sf{\dfrac{-4}{-1} }=\boxed{\sf{4}}\)
Therefore, the slope is 4, which is the correct answer.
I hope this helps, let me know if you have any questions.
PLEASE HELPPPPP MEEEEE
ALLAH IS ALL KNOWING AND ALL HEARING
Step-by-step explanation:
"There is no God but Allah, and Muhammad is his messenger." This is the basic statement of the Islamic faith: anyone who cannot recite this wholeheartedly is not a Muslim. When a Muslim recites this they proclaim: That Allah is the only God, and that Muhammad is his prophet
when keisha installed a fence along the 200 feet perimeter of her rectangular back yard she left and opening for GATE in diagram below she used X to represent the length of the gate
Perimeter of her rectangular back yard is: 200 ft
⇒ 2(30 + 60 + x) = 200
⇒ 30 + 60 + x = 200/2 = 100
⇒ 90 + x = 100
⇒ x = 100 - 90 = 10
ANSWER: A.10
Ok done. Thank to me :>
-3x + 1 - 5x i need the answer quick
Answer:
-8x + 1
Step-by-step explanation:
hope this si correct
-3x + 1 - 5x
-3x - 5x
-8x + 1
The answer is -8x + 1.Immediate help please! I will give the best answer a brainliest!!! (Please give an explanation, step-by-step on how you got to the answer, and no silly answers just because you want to farm points -_-)
1) What is the value of r?
Answer:
r=4-2\sqrt{2}
Step-by-step explanation:
Let's set up an equation! (most cringe phrase ever, but hey, it works)
Because this is a square, we can do something like this: \(\frac{r}{\sqrt{2}}\)+r=2
If we multiply all sides by \(\sqrt{2}\), then we get \(r+r\sqrt{2} = 2\sqrt{2}\)
Time to solve it! (you could've gotten here another way, tho)
\(r(1+\sqrt{2} )=2\sqrt{2}\)
\(r=\frac{2\sqrt{2} }{1+\sqrt{2} }\)
Rationalizing the denominator, we get \(r=4-2\sqrt{2}\)
Feel free to tell me if I did anything wrong! :)
10 students are watching a 2 hour and 42 minute long movie. Let S represent the number of students and M represent the number of minutes in that movie. If a different movie is 1 hour and 31 minutes, how many students are watching it?
If 10 students are watching a 2 hour and 42 minute long movie. 6 students are watching the second movie.
How many students are watching it?We can use proportions to solve this problem. Let's start by finding the total number of minutes in the first movie:
M = 2 hours x 60 minutes/hour + 42 minutes = 120 minutes + 42 minutes = 162 minutes
Now, we can set up a proportion to find the number of students watching the second movie:
S/M = S'/M'
where S is the number of students watching the first movie (which we know is 10), M is the number of minutes in the first movie (162), S' is the number of students watching the second movie (which we want to find), and M' is the number of minutes in the second movie (91).
Substituting in the values we know and solving for S', we get:
10/162 = S'/91
S' = (10 x 91) / 162 = 5.62
Since we can't have a fractional part of a student, we need to round our answer to the nearest whole number. Therefore, approximately 6 students are watching the second movie.
Learn more about number of students here:https://brainly.com/question/9273526
#SPJ1
Select all ratios equivalent to 1:2 A. 10:20 B. 12:24 C. 8:16
Answer:
A, B, ad C
In order to find the ratio of something you must:
Add the parts of the ratio to find the total number of parts.
Find the value of each part of the ratio by dividing the number by the total number of parts calculated in step 1.
Multiply each part of the original ratio by the value of each part calculated in step 2.
Express the area of the entire triangle?
What is the area?
Answer:
2x+21
Step-by-step explanation:
Area=Base*height
(x+7)*(x+3)
x*x=2x
7*3=21
2x+21
Answer:
Area=Base*height
(x+7)*(x+3)
x*x=2x
7*3=21
2x+21
Pls help! Will give brainliest!!
Considering area (A) of garden as 30 square feet:
30 = x(2x+7)
Now we need to expand it:
x(2x+7) = 2x^2 + 7x
2x^2 + 7x = 30
Adding this into an Algebra calculator gives us 5/2 or 2.5
So x = 2.5
To prove this:
2(2.5) + 7 = 12
14 * 2.5 = 30
What is the solution of the equation n+13=30 ?
Answer:17
Step-by-step explanation:
1) 30 -13=17
n=17
HELPP PLLSSS!!
A linear relationship is given in the table.
x −2 −1 0 1 2
y −18 −12 −6 0 6
What is the slope of the relationship?
−6
negative one sixth
one sixth
6
Is the linear relationship also proportional? Explain.
No, the constant of proportionality is 2.
Yes, the constant of proportionality is 2.
No, there is no constant of proportionality.
Yes, there is no constant of proportionality.
Step-by-step explanation:
To find the slope
m = ∆y/∆x
m = (6 -0)/(2-1)
m = 6/1= 6
hence the slope is 6
now the other question
y = m(x -x1) +y1
y = 6(x - 1) +0
y = 6x -6
none of the options are right.
Answer:
Step-by-step explanation:
To find the slope of the linear relationship, we need to use the formula:
slope = (change in y) / (change in x)
We can choose any two points from the table to find the change in y and change in x. Let's choose the points (A1 ,B1)=(-1, -12) and (A2,B2)= (1, 0):
change in y =(B2-B1)= 0 - (-12) = 12
change in x =(A2-A1)= 1 - (-1) = 2
slope = change in y / change in x = 12 / 2 = 6
Therefore, the slope of the relationship is 6.
To determine if the linear relationship is also proportional, we need to check if the ratio of y to x is constant for all pairs of x and y in the table. calculate the ratios for each pair of x and y:
-2: -18/-2 = 9
-1: -12/-1 = 12
0: -6/0 (undefined)
1: 0/1 = 0
2: 6/2 = 3
We can see that the ratios are not constant, so the linear relationship is not proportion
Factor out the coefficient of the variable term.
The expression 1.5y – 6 factored is
Answer:y=4
Step-by-step explanation: Simplifying
1.5y + -6 = 0
Reorder the terms:
-6 + 1.5y = 0
Solving
-6 + 1.5y = 0
Solving for variable 'y'.
Move all terms containing y to the left, all other terms to the right.
Add '6' to each side of the equation.
-6 + 6 + 1.5y = 0 + 6
Combine like terms: -6 + 6 = 0
0 + 1.5y = 0 + 6
1.5y = 0 + 6
Combine like terms: 0 + 6 = 6
1.5y = 6
Divide each side by '1.5'.
y = 4
Simplifying
y = 4
The equivalent equation, if 6 is factored out from the expression is 6(0.25y - 1)
Given a linear equation y = mx + b where b is the constant.
Given the linear equation f(y) = 1.5y - 6, we can see that 6 is the constant in the expression.
Factoring out 6 from the expression
\(f(y) = 1.5y-1.6\\f(y)=6(\frac{1.5y}{6}-\frac{6}{6} )\\f(y)=6(\frac{0.25y}{1} -1)\\f(y) = 6(0.25y-1)\)
Hence the equivalent equation, if 6 is factored out from the expression is 6(0.25y - 1)
Learn more here: https://brainly.com/question/20953433
Debra sold t-shirts at a festival. She made $5 for each t-shirt she sold. Her expenses were $22. If she made a profit of $83, how many t-shirts did she sell?
Write an equation that could be used to answer the question above. First, choose the appropriate form. Then, fill in the blanks with the numbers 5, 22, and 83. Let x represent the number of t-shirts.
answer options:
_x+_=_
_x-_=_
Answer:
Step-by-step explanation:
she sold 22
(a) Find the volume of the container.
12cm
22cm
10cm
7 cm
8 cm
Answer:
Step-by-step explanation: you would have to cut the shape in to two then multiply the base x width x length
divide negative 6 and 2 over 5 ÷ negative 4 and 3 over 7
Step-by-step explanation:
-6÷-2/5-4-3/7
i Don't understand
Answer:224/155
Step-by-step explanation: when i did the math i had got this and when i put it as my answer it was right hope this helped u.:)
List the sample space for rolling a fair six-sided die. S = {1} S = {6} S = {1, 2, 3, 4, 5, 6} S = {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8}
Answer:
The sample space for rolling a fair six-sided die is: S = {1, 2, 3, 4, 5, 6}
The sample space represents all the possible outcomes of an event. In this case, the event is rolling a fair six-sided die, so the sample space is the set of all the possible numbers that can appear on the die, which are 1, 2, 3, 4, 5 and 6.
Option A, S = {1}, is incorrect because this only represents one outcome, not all possible outcomes.
Option B, S = {6}, is incorrect because this only represents one outcome, not all possible outcomes.
Option C, S = {1, 2, 3, 4, 5, 6}, is correct as it represents all possible outcomes.
Option D, S = {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8}, is incorrect because this includes numbers that cannot appear on a six-sided die, and it does not represent all possible outcomes.
If I helped you, could you please make my answer as best?
The graphs of functions f(x) and g(x) = f(x) + k are shown below
what is the value of k?
Answer:
k = 2
Step-by-step explanation:
f(x) and g(x) = f(x) + k
G(x) is the function f(x) moved up k units
G(x) is moved up 2 units so k is 2
Answer:
The answer is k = 2. The value of k is 2.
Step-by-step explanation:
I hope this answers your question :) Have a great day :)