Answer:
-3 to the left not shaded
Step-by-step explanation:
4-36.
Look back at the tables and graphs you created for proportional relationships in the previous problems.
How can you use a table to decide if a relationship is proportional?
How can you use a graph to decide if a relationship is proportional?
There are 16 dogs at the dog park on a busy Saturday. 8 of them are dachshunds.
What is the probability that a randomly selected dog is a dachshund?
Write your answer as a fraction or whole number.
Answer:
8/16 or 1/2 or 50 percent.
Step-by-step explanation:
8 out of 16 dogs are dachshunds so it will be 8/16.
what is 9/12 simplefied.
Answer:
9/12 simplified is 3/4.
Step-by-step explanation:
Since 3 can go into 9 three times and into 12 four times, 9/12 simplified is 3/4.
I hope this helps you :D
7x-20/4=-15 x = what?
Answer:
x = negative 5 over 8 or
-0.625
Step-by-step explanation:
Isolate the variable by dividing the 2 sides
Answer:
x=-10/7
Step-by-step explanation:
Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable
Exact Form: x= -10/7
Decimal Form: x= -1.428571.........
Mixed Number Form: x= -1 and 3/7
Complete the equations with powers of 10.
Answer:
10³
10²
10¹
Step-by-step explanation:
411.92×1000=411,920
411.92×100=41,192
411.92×10=4,119.2
Answer:
10³
10²
10
Step-by-step explanation:
411.92 × 10³ = 411920
411.92 × 10² = 41192
411.92 × 10 = 4119.2
For five days, Diego recorded the lengths, in minutes, of his walk to school. The mean for his data is 11 minutes. Determine which data set below is Diego’s, and prove that your choice is correct.
Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 1. $240 for 4 days can some one help I'm not good at math at alll
Given: 9y^0
A. Simplify the expression for y=3.
B. Construct Arguments Will the value of the given expression vary depending on y? Explain
Answer:
A. 9 x 3^0 = 9 x 1 = 9
B. the value doesnt vary depending on y as any number whose power is zero is always 1.
HELPP HELP HELP PLS !!! Below are two triangles with their side lengths shown. Answer the questions about each triangle. 18 15 12 6 15 9 Compute the sum of the squares of the shorter lengths. Compute the sum of the squares of the shorter lengths. 22 6 + 15 22 9% + 12 = 0 Compute the square of the longest length. Compute the square of the longest length. 2 15' = 2 18 What kind of triangle is it? What kind of triangle is it? Acute triangle Acute triangle Right triangle Right triangle O Obtuse triangle O Obtuse triangle
Answer:
Triangle 1's answers:
9² + 12² = 15²
15² = 225
Right Triangle
Trangle 2's answers:
6² + 15² = \(\sqrt{261}\)
18² = 324
Obtuse Triangle
Step-by-step explanation:
The answers to number 1 for each triangle are solved exactly how they are written :).
The number 2s of each triangle are just numbers squared. 15 squared is 225. 18 squared is 324.
Triangle 1 is a right triangle because the angle is a right angle and the triangle can be solved perfectly using the Pythagorean Theorem.
Triangle 2 is an Obtuse Triangle because one side has a way larger angle than the other two angles.
Hope it helps!
There are fewer than 8 gallons of gas in the tank. Use f as your variable
f < 8 is your inequality
Can someone help me with this question
Please help me! im on an assignment an cant figure it out
Step-by-step explanation:
The difference beteen 9.2 ounces and 8.1 ounces is 1.1 ounces
and the difference in price is .49
so 1.1 ounces cost .49
$ .49 / 1.1 oz = $ .445 per ounce
Then Reid's bowl should cost 7.8 oz * $ .445 / oz = $3.47
I Have three more questions after this one so check out my questions on my profile! After all are answered I will open a another question that you open to claim your 2000 points
Answer:
10.5
Step-by-step explanation:
cross multiply 3/8 and x/28
we get 8x=84
1: 10.5
2: The same shape but not the same size.
3: false
4: 3
5: 2/5
Hope this helped also lmk if you want me to explain it.
PLZ HELP ME WITH THESE
Answer:
2.
Step-by-step explanation:
-6 because 36 divided by 12 is 6 and then sense it has that long check thingy you make it a negative
Last week, Byron bought 5 containers of yogurt and spent $12.88 on other groceries.
This week Cassandra bought 3 containers of the same yogurt and spent $11.50 on other
groceries. How much more money did Byron spend than Cassandra?
1. Let c represent the cost of one container of yogurt. Write
expressions to represent the amount spent by Byron and the
amount spent by Cassandra.
Answer:
5x$12.88 - 3x$11.50=C
Step-by-step explanation:
Explain how to show a reflected object is congruent to its preimage. Be specific.
Answer:
To show that a reflected object is congruent to its preimage, follow these steps:
Identify the line of reflection.
Locate corresponding points on the preimage and its reflection.
Measure the distances between the line of reflection and the corresponding points.
Compare the distances for each corresponding point.
If the distances are equal, the reflected object is congruent to the preimage.
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
To show that a reflected object is congruent to its preimage, you need to demonstrate that the reflected object and the preimage have the same size and shape. Here's how you can do it:
1. Identify the preimage
2. Determine the line of reflection
3. Reflect the preimage
4. Compare corresponding points
5. Check angles
6. Verify sides
7. State the conclusion
By following these steps and ensuring that all corresponding points, angles, and sides are congruent, you provide a specific and comprehensive demonstration that the reflected object is congruent to its preimage.
Find the value of x in the figure
PLEASE HELP, WILL MARK BRAINLIEST!! <3
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
negative i took the test and got it right
Step-by-step explantrust me
1) Eight less than triple a number
___________________
2) The product of a number and fifteen decreased by six
__________________
3) Lily has five more dollars than ½ the money that her brother has. Her brother has d dollars.
a. Write an expression that represents the amount of money Lily has.
b. If her brother has $4.50, how much money does Lily have?
Answer:
1. 3x-8
2. 15x-6
3. (a) 1/2 d+5
(b) 7.25 dollars
Step-by-step explanation:
HELP OR I WILL GET EXPELLED
what is brown and sticky
Answer:
feces 0_0
Step-by-step explanation:
Answer:
Glue is sticky. You can dye the glue brown
Step-by-step explanation:
6 WILL GIVE BRAINLIEST
Select all the correct answers.
Which sequences of transformations performed on shape I show its congruency to shape II?
a reflection across the x-axis, followed by a 90° clockwise rotation about the origin, and then a translation 5 units left
a reflection across the x-axis, followed by a 90° counterclockwise rotation about the origin, and then a translation 5 units right
a reflection across the y-axis, followed by a 90° clockwise rotation about the origin, and then a translation 5 units left
a reflection across the x-axis, followed by a 90° counterclockwise rotation about the origin, and then a translation 5 units left
a reflection across the y-axis, followed by a 90° counterclockwise rotation about the origin, and then a translation 5 units left
PICK MORE THAN ONE
Answer:
A and C are correct
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
(A)a reflection across the x-axis, followed by a 90° clockwise rotation about the origin, and then a translation 5 units left
(C)a reflection across the y-axis, followed by a 90° clockwise rotation about the origin, and then a translation 5 units left
HELPPPPPPPP ijendhebfuhrbfrefernf
Answer:
መልሱ 78 ይሆናል ግን የጎደለው መላምት ፍጥነት ነው
Step-by-step explanation:
Jason wants to plant 66 carrot seeds and 44 onion bulbs. He would like to plant them so
that there are the same number of plants in each row and each row only has one type of plant. a. What is the greatest number of plants he can have in each row? SHOW YOUR
WORK
Answer:
Step-by-step explanation:
Since we need an equal amount plants in each row, you have to find the greatest common factor (GCF) of 66 and 44.
The factors of 44 are: 1, 2, 4, 11, 22, 44
The factors of 66 are: 1, 2, 3, 6, 11, 22, 33, 66
Therefore, the greatest factor of 66 and 44 is 22. This means Jason will have 3 rows of carrot plants and 2 rows of onion plants. Each row will have 22 plants.
Jason can have a maximum of 22 plants in each row. This allows him to place 22 onion bulbs or 22 carrot seeds in each row.
We need to determine the greatest common divisor (GCD) of 66 and 44 to determine the maximum number of plants Jason can have in each row while still adhering to the requirements of having the same number of plants in each row and each row having only one type of plant.
The GCD denotes the maximum number of plants he is permitted to place in each row.
Using the Euclidean algorithm to find the GCD:
1. Divide the larger number by the smaller number:
66 ÷ 44 = 1 with a remainder of 22.
2. Divide the smaller number 44 by the remainder 22: 44 ÷ 22 = 2 with no remainder.
3. Since there is no remainder, the GCD is the divisor in the last division, which is 22.
To learn more about Euclidean algorithm link is here
brainly.com/question/34476426
#SPJ3
simplify 1/3x + 1/4 - 2/3x
Answer: ___
-1/3x + 1/4
Answer:
x/3 +1/4+-2x/3
Step-by-step explanation:
Combine multiplied terms into a single fraction
1/3x+1/4-1*2/3*x
1x/3+1/4-1*2/3*x
Multiply by 1- 1x/3+1/4-1*2/3*x x/3+1/4-1*2/3*x
Multiply the numbers- x/3+1/4-1*2/3*x x/3+1/4-2/3x
Combine multiplied terms into a single fraction-
x/3 +1/4-2/3x x/3+1/4+-2x/3
SOLUTION:
x/3 +1/4+-2x/3
A scale on a hiking map shows that 3 inches represents 1.25. What number of inches on the map represent 10 actual miles?
Answer:
cross multiply
Step-by-step explanation:
3 inches/1.25 miles=x inches/10 miles
x=24
hope this helps
help me this is hard aaaa
Answer:
56
Step-by-step explanation:
its 56
Answer:
69
Step-by-step explanation:
In a grocery store, a $12 case of 24 soda is labeled, "Get a 20% discount." If you pay a 9.15% tax on the final price, how much will you pay per soda?
(please tell me how you did it)
Answer:
Soooo....
$0.44
Step-by-step explanation:
24 soda in one case and $12 for one case
20% off 12$ = 9.60
9.60 + 9.15% tax = 10.48
10.48 divided by 24
would could be about $0.44 each
Find the volume of a prism. Show your work.
Answer:
Step-by-step explanation:
11 times 22
the area of its cross-section multiplied by the length
answer: 242cm squared
HELP FOLKSS PWEASEE I NEED HELPPP
Answer:
A and graph down below
Step-by-step explanation:
**The picture of the graph is down below
The answer for the two choice question is A, The answer is a because the X = time and y= amount of cookies like explaned in the table
Hope this helps!! (ɔ◔‿◔)ɔ ♥
Answer:
i cant see it can you give me a brainlist
Step-by-step explanation:
Hey y’all, anyone could help me with this one bit? (Can’t use decimals.)
Answer:
7 14 21 35
3 6 9 15
not decimals for every 3 cat 7 dog
Step-by-step explanation:
so, you take 7+7 to get 14 then just repeat 14+7 = 21
3+3 6
and for 35 just take 35 divided by 7 * 3 to get 15
i learned this last year
hope this helps