f(x) = -2x^2+3x-6
how does the function open
7 + 3x - 12x = 3x+ 1
Solve for x
Answer:
x = 1 /2
Step-by-step explanation:
isolate the variable by dividing each side by factors that dont contain the variable
decimal form will be: x = 0.5
hope that helps>3
What are the new coordinates if the figure were rotated 90 degrees counterclockwise
Answer:
third option
Step-by-step explanation:
under a counterclockwise rotation of 90° about the origin
a point (x, y ) → (y, - x )
Then
A (- 1, - 2 ) → (- 2, - (- 1) ) → (- 2, 1 )
B (2, - 2 ) → (- 2, - 2 )
C (1, - 4 ) → (- 4, - 1 )
The new coordinates are (d) A = (2, -1) B = (2, 2) and C = (4, 1)
How to determine the new coordinates rotating by 90 degrees counterclockwiseFrom the question, we have the following parameters that can be used in our computation:
The figure,
Where, we have
A = (-1, -2)
B = (2, -2)
C = (1, -4)
The rule of 90 degrees counterclockwise is
(x, y) = (-y, x)
Using the above as a guide, we have the following:
A = (2, -1)
B = (2, 2)
C = (4, 1)
Hence, the new coordinates are (d) A = (2, -1) B = (2, 2) and C = (4, 1)
Read more about transformation at
https://brainly.com/question/27224272
#SPJ1
Untitled Question
9. Use Figure 10.2. John Noel and his wife have insured their home for 80 percent of its
replacement value of $250,000. The home is of brick construction and is rated in fire
protection class 5. What is their annual insurance premium? (Section 10-7)
a. $515
c. $717
b. $616
d. $414
O A
P New Tab NCCG endeu
B
D
The annual insurance premium for John Noel and his wife is $616, which corresponds to option (b).
The annual insurance premium can be calculated using the following formula:
Annual premium = (Amount of insurance coverage / $100) x Rate per $100 of insurance
The amount of insurance coverage is 80% of the replacement value of the home, which is $250,000, so it is:
Amount of insurance coverage = 0.8 x $250,000 = $200,000
The rate per $100 of insurance depends on the fire protection class of the home. According to industry standards, fire protection class 5 has a rate of $0.308 per $100 of insurance.
Therefore, the rate per $1 of insurance is:
Rate per $1 of insurance = $0.308 / 100 = $0.00308
The rate per $100 of insurance is:
Rate per $100 of insurance = $0.00308 x 100 = $0.308
Using the formula above, we can calculate the annual insurance premium:
Annual premium = ($200,000 / $100) x $0.308 = $616
Therefore, the annual insurance premium for John Noel and his wife is $616, which corresponds to option (b).
Learn more about Insurance Premium:
https://brainly.com/question/19396263
#SPJ1
solve pls brainliest
Answer:
7 chocolate
2 mint
3 strawberry
1 cookie dough
Step-by-step explanation:
HELP PLEASEEEEE WILL GIVE 60 POINTS AND MARK U BRAINLY
Answer:
0.125
Step-by-step explanation:
beacuse you would turn the mixed number into a improper fraction and then subtract or turn them into decimals which would be 0.125
Answer:
1/8 is the answer
Decimal Form:
0.125
Step-by-step explanation: Convert the mixed numbers to improper fractions, then find the LCD and combine.
A proof by mathematical induction is supposed to show that a given property is true for every integer greater than or equal to an initial value. In order for it to be valid, the property must be true for the initial value, and the argument in the inductive step must be correct for every integer greater than or equal to the initial value. Consider the following statement. For every integer n ≥ 1, 3n − 2 is even. The following is a proposed proof by mathematical induction for the statement. Since the property is true for n = 1, the basis step is true. Suppose the property is true for an integer k, where k ≥ 1. That is, suppose that 3k − 2 is even. We must show that 3k + 1 − 2 is even. Observe that 3k + 1 − 2 = 3k · 3 − 2 = 3k(1 + 2) − 2 = (3k − 2) + 3k · 2. Now 3k − 2 is even by inductive hypothesis, and 3k · 2 is even by inspection. Hence the sum of the two quantities is even by (Theorem 4.1.1). It follows that 3k + 1 − 2 is even, which is what we needed to show. Identify the error(s) in the proof. (Select all that apply.) The inductive hypothesis is assumed to be true. (3k − 2) + 3k · 2 ≠ 3k(1 + 2) − 2 The property is not true for n = 1. 3k + 1 − 2 ≠ (3k − 2) + 3k · 2 3k − 2 is odd by the inductive hypothesis.
Answer:
The property is not true for n = 1.
Step-by-step explanation:
Given
Your question is poorly formatted.
See attachment for right presentation of question
Required
Identify the error in the proof
From the attachment, the conclusion is that:
\(3^{k} - 2\) is even, by inductive
However, there is no indication as to what the base case is.
To prove using mathematical induction implies that we prove the base case. (i.e. n = 1)
So, in order to prove \(P(k + 1)\) is true, then \(P(k)\) must be true.
Since there is no proof that \(P(k)\) is true, then the proof is invalid.
Which of the following shapes is a prism? Select All that apply.
A. Shape 1: Circle
B. Shape 2: Cylinder
CShape 3: Rectangular Box
D. Shape 4: Cube
E. Shape 5: Pyramid
F. Shape 6: Cone
Answer:
C D
Step-by-step explanation:
Which number doesn't share the same pattern as
2,20, 4,8,300
If 9% of a number equals 6, find 54% of that number
Find the slope of the line. Describe how one variable changes in relation to the other. A. 2; distance increases by 2 miles per hour B. 2; distance decreases by 2 miles per hour C. 1/2; distance increases by 1 mile every 2 hours D. 1/2; distance decreases by 1 mile every 2 hours
The line's slope is \(\frac{1}{2}\) and the distance increases by 1 mile every 2 hours.
What is a good example of a line's slope?
The proportion of the increase in the y-value to the increase in the x-value may also be used to determine slope. For instance: We can get the slope of a line given two locations, P = (0, -1) & Q = (4,1) on the line.
A. Since the line's slope is 2, it follows that the y-variable, which is most likely distance, grows by 2 units for every increment in the x-variable, which is most likely time. The accurate statement is thus: speed is increased by Two miles per hour.
B. Since the line's slope is 2, it follows that the y-variable will drop by 2 units for every unit rise in the x-variable, which is most likely time. The accurate description is thus: speed drops by Two miles per hour.
C. If the line's slope is 1/2, the y-variable will rise by 1/2 unit for every increment in the x-variable, which is probably time. The precise description is that the distance grows by a mile every two hours.
D. If indeed the line's slope is 1/2, the y-variable will drop by 1/2 unit for every unit rise in the x-variable, which is probably time. The precise description is: distance shrinks by a mile every two hours.
To know more about slope of a line visit:
brainly.com/question/16180119
#SPJ9
Name an acute angle and give its measure.
Angle: ______ Measure: _____
Name an obtuse angle and give its measure. (2 points)
Angle: _____ Measure: _____
Name one right angle. (1 point
Name one straight angle. (1 point)
11. Angle KEF = 40°, Angle KEJ = 50°
12. Angle HEF = 115°, Angle KED = 140°
13. Angle JEF = 90°, Angle KEF = 90°
14. Angle DEF = 180°
Define the term geometry?The study of points, lines, and shapes in two and three dimensions, as well as their properties and relationships, is the focus of the mathematical discipline known as geometry.
11. Acute angles: Those angles are less than 90 degree angles.
Angle KEF = 40°
Angle KEJ = 50°
Angle KEH = 75°
Angle JEH = 25°
Angle HED = 65°
12. Obtuse angles: Those angles are more than 90 degree angles.
Angle HEF = 115°
Angle KED = 140°
13. Right angle: Those angles are 90 degree angle.
Angle JEF = 90°
Angle KEF = 90°
14. Straight angle: Those angles make 180 degree angle.
Angle DEF = 180°
To know more about geometry, visit:
https://brainly.com/question/247911
#SPJ1
Without multiplying, how can you tell which product will be greater, 3 x 4 or 6 x 2?
Answer:
we can compare 4 x 3 and 2 x 6, equal to 12. So, we can see that both products are similar and neither is greater.
Step-by-step explanation:
We can use the commutative property of multiplication to see that 3 x 4 is the same as 4 x 3 and 6 x 2 is the same as 2 x 6. When multiplying two numbers, the order of the numbers does not affect the product. Therefore, we can compare 4 x 3 and 2 x 6, equal to 12. So, we can see that both products are similar and neither is greater.
NEED MORE EXPLANATION?
The commutative property of multiplication states that when multiplying two numbers, the order of the numbers does not affect the product. This means that 3 x 4 is the same as 4 x 3, and 6 x 2 is the same as 2 x 6. We can use this property to compare 4 x 3 and 2 x 6, equal to 12. Therefore, we can see that both products are identical and neither is greater.
Help me with this problem anyone pls???
Answer:
∠K'=37°
∠L'=43°
∠M'=100°
Step-by-step explanation:
Given:
The triangle KLM is reflected over the y-axis and translated 3 units up.
To find the angles of a triangle K'L'M':
We know that reflection and translation transformation do not affect the angles of the triangle.
So, the angles are,
∠K'=37°
∠L'=43°
∠M'=100°
What is one over two to the fifth power?
Answer:0.03125
Step-by-step explanation:
GOO*OOGLE
Step-by-step explanation:
(1/2)^5 = 1/2 * 1/2 * 1/2 * 1/2 * 1/2 = 1/32
Let's roll two dice and find the probability of rolling a certain sum. Is this a simple or compound event?
Two dice - Red and Blue
Recall that a simple event has one and only one outcome of interest. In this example, we are rolling two dice, but we are only interested in one outcome, the sum of the two dice. This is a simple event.
What is the probability of:
Rolling a sum of 1?
Rolling a sum of 3?
Rolling a sum of 12?
Rolling a sum of 7?
Since we are rolling a pair of dice and looking for the sum, the sample space is a little more complicated than rolling one die. The chart below will help us determine the possible outcomes. The top row indicates the numbers on the sides of the blue die and the first column represents the number on the sides of the red die. The white area indicates the sum of the numbers in the row and column.
# Rolled 1 2 3 4 5 6
1 1+1=2
1
+
1
=
2
1+2=3
1
+
2
=
3
1+3=4
1
+
3
=
4
1+4=5
1
+
4
=
5
1+5=6
1
+
5
=
6
1+6=7
1
+
6
=
7
2 2+1=3
2
+
1
=
3
2+2=4
2
+
2
=
4
2+3=5
2
+
3
=
5
2+4=6
2
+
4
=
6
2+5=7
2
+
5
=
7
2+6=8
2
+
6
=
8
3 3+1=4
3
+
1
=
4
3+2=5
3
+
2
=
5
3+3=6
3
+
3
=
6
3+4=7
3
+
4
=
7
3+5=8
3
+
5
=
8
3+6=9
3
+
6
=
9
4 4+1=5
4
+
1
=
5
4+2=6
4
+
2
=
6
4+3=7
4
+
3
=
7
4+4=8
4
+
4
=
8
4+5=9
4
+
5
=
9
4+6=10
4
+
6
=
10
5 5+1=6
5
+
1
=
6
5+2=7
5
+
2
=
7
5+3=8
5
+
3
=
8
5+4=9
5
+
4
=
9
5+5=10
5
+
5
=
10
5+6=11
5
+
6
=
11
6 6+1=7
6
+
1
=
7
6+2=8
6
+
2
=
8
6+3=9
6
+
3
=
9
6+4=10
6
+
4
=
10
6+5=11
6
+
5
=
11
6+6=12
6
+
6
=
12
How many outcomes are in the sample space? Answer
Answer:
the answer to your question how many outcomes is really gonn adepend on you you slove you problem but my amswer is gonna be 7.
step 1: find the factors of ac that add up to b. ac=6(−10)=−60 b=−11 the factors of −60 that add up to −11 are and . step 2: rewrite the trinomial with the x-term expanded, using the two factors from step 1. 6x2−11x−10 (6x2− )+( −10) step 3: group the first two and second two terms together, find the gcf and factor again. (2x−5)+ (2x−5
Answer:
For a polynomial of the form ax2+bx+c, rewrite the middle term as a sum of two terms whose product is a⋅c=6⋅−10=−60 and whose sum is b=−11
.
6x2+4x−15x−10
Factor out the greatest common factor from each group.
2x(3x+2)−5(3x+2)
Factor the polynomial by factoring out the greatest common factor, 3x+2
.
(3x+2)(2x−5)
What percent of 17 is 3?
Answer: 3 is 17.6471% of 17
Step-by-step explanation:
3 times a number w is less than 18
Answer:
3w-18
Step-by-step explanation:
1) 3 times a number w: this means you are multiplying 3 times a number, w
2) less than: less than means subtraction, so you would subtract 18.
I really hope this helps you, I hope my explaination makes sense, and good luck with your assignment.
554936 what is the value of 2nd 5 and its place?
Answer:
The value of the 2nd 5 is 50,000 and it is in the ten thousands place
25 pts Please help with Math!
Answer:
\( < 6. - 10 > \)
<6,-10>
add themmm
I’ll give brainliest Write an inequality that represents this situation below.
Your suitcase for vacation will fit at most 11 outfits you already have 5 packed
Answer:
Let x be the number of additional outfits.
5 + x < 11
In a circle, the length of an arc intercepted by a central angle is 12mm, and the radius of the circle is 8 mm. What is the measure, in radians, of the circle
Answer:
Step-by-step explanation:
S = 12mm
r = 8mm
What is the measure, in radians, of the circle or central angle?
The measure of a circle in radians is 2 radians. I think you want the central angle thata.
theta = S/r radians
theta = 12/8 radians
theta = 1.5 radians for the central angle
The measure in radians of the circle is 1.5π radians
What is central angle?The angle between two radii of a circle is known as the central angle of the circle.
given: S = 12 mm
r = 8 mm
circumference of a circle=2π radians
Since, 16π=2π radians.
1π= 2π /16
for,
12π =2π /16 *12
= 3/2*π
= 1.5π
\(\theta\) = 1.5π radians
Learn more about this central angle here:
https://brainly.com/question/1335226
#SPJ2
The net below has dimensions l = 14 feet, w = 7 feet, and h = 13 feet. How will the surface area of the figure change if the width decreases by 2 feet?
Need helping asap thx
Answer:
Its C
Step-by-step explanation:
Just took the test
8. Choose all decimals that are equivalent to (7 x 100) + (5 × 1) + (8 × 7) + X 10 (1 × 100). 75.081 705.810 705.801 75.810 705.81 705.081
Answer:
705.81 and 705.810
Step-by-step explanation:
700 + 5 + 0.8 + 0.01 = 705.81
Answers:
705.810
705.81
PLS HELP THANK YOUUUUUUU
[Economics, three part, 100 points]
The graph shows the average total cost (ATC) curve, the marginal cost (MC) curve, the average variable cost (AVC) curve, and the marginal revenue (MR) curve (which is also the market price) for a perfectly competitive firm that produces terrible towels. Answer the three accompanying questions, assuming that the firm is profit-maximizing and does not shut down in the short run.
1) What is the firm's total revenue?
2) What is the firm's total cost?
3) What is the firm's profit? (Enter a negative number for a loss.)
The three accοmpanying questiοns, assuming that the firm is prοfit-maximizing and dοes nοt shut dοwn in the shοrt run
1)Firm's Tοtal Revenue= $78000
2)Firm's Tοtal Cοst =$128700
3)Firm's Lοss = - $50700
What is wοrd prοblem?Wοrd prοblems are οften described verbally as instances where a prοblem exists and οne οr mοre questiοns are pοsed, the sοlutiοns tο which can be fοund by applying mathematical οperatiοns tο the numerical infοrmatiοn prοvided in the prοblem statement. Determining whether twο prοvided statements are equal with respect tο a cοllectiοn οf rewritings is knοwn as a wοrd prοblem in cοmputatiοnal mathematics.
Here in the given graph,
Cοst per unit = $300
Equilibrium quantity = $260 Then,
Firm's Tοtal Revenue = P * Q
=> $300*260 = $78000 (Equilibrium where, MR = MC)
Firm's Tοtal Cοst = Cοst per Unit * equilibrium quantity
=> $495*260 = $128,700
Firm's Lοss = TR - TC
=> $78000 - $128,700 = - $50700
Hence the answers are,
1)Firm's Tοtal Revenue= $78000
2)Firm's Tοtal Cοst =$128700
3)Firm's Lοss = - $50700
To learn more about word problem refer the below link
https://brainly.com/question/21405634
#SPJ1
Need help dragging the dot on the graph as well
Guys please help! i will mark brainliest to the right answers
Note: in order for me to mark a brainliest 2 people need to answer
Answer:
look at the picture i have attached and tell me what you think???
Step-by-step explanation:
parallel is two lines that go like this \\ or like this =
perpendicular is two lines that go like this +
which is it?
Answer:
they are parallel as gradient is the same because in first equation coefficient of x is -2 and in second equation after rearranging equation in form of y= mx + c, m is -2