Answer:
the factors of 96 are
Step-by-step explanation:
2 and 3 ( i dont know if its select all that apply choice srry if i didnt get it right)
Answer:
It would be 2 or 3 butore likely 3
Step-by-step explanation: It would be 2 because a coresponding factor is something that devides evenly
Hope it helps.
Two Customers took out car loans from a bank.
Marcus took out a 5-year loan for $10,000 and paid 4.7% annual simple interest.
Gianna took out a 6-year loan for $10,000 and paid 4.5% annual simple interest.
What is the difference in dollars between the amounts of interest Marcus and Gianna paid for their car loans?
answer:
$350
step-by-step explanation:
marcus- $2,350
i=prt
=$10,000*4.7%*5
=$2,350
gianna- $2,700
i=prt
=$10,000*4.5%*6
=$2,700
$2,700-$2,350
=$350
good luck :)
i hope this helps
brainliest would be highly appreciated
have a nice day!
solve for y if x = 5.
y= -7 - 6
Answer:
Given:
x+y=5, and
x=3
explanation:
Substituting the value of x in the given equation, we get
3+y=5
⇒y=2Step-by-step
Answer:
Y = -13???
( you said x = 5 but their is no x so this might be wrong. )
When you know the original price of an item and the price you paid at a register, how can you find the tax rate?
Help pls. Also wdym this is to short yk why so long >:/
Answer:
Y= mx + b
so Y = 1/3x + 2
just substitute
Which of the following best describes the slope of the line below? A. Zero B. Negative C. Undefined D. Positive
Answer:
C. Undefined
Step-by-step explanation:
Any vertical line is going to have an undefined slope. Plug in any two points from that line, and the formula will give you an undefined number.
Hope this helps!
You make a dessert with lemon gelatin and lime gelatin. What percent of the dessert is lime-flavored? Explain
I need this answer right now coz i have to finsh in like 2 hrs plz helppppp
Answer:
i struggle with this to sry and hey
Step-by-step explanation:
Answer:
Theoretically 50%
Step-by-step explanation:
If its not specified how much of each, I assume its the same amount for both. Since there are only 2 flavors, 100/2=50.
find the quotient 8,976/88. write your answer in the blanks.
Can someone answer this please? I'm stuck. ;-;
Use the function rule \(f\)(x)=3\(x\)-2. Find the output \(f\)(1.5).
Answer:
To find the output of the function f(x) = 3x - 2 when x = 1.5, we simply substitute 1.5 for x in the function rule and simplify:
f(1.5) = 3(1.5) - 2
f(1.5) = 4.5 - 2
f(1.5) = 2.5
Therefore, the output of the function f(x) when x = 1.5 is 2.5.
Answer:
f(x)- x = 1.5 is 2.5.
(hope this makes sense)
The number of students enrolled at a college is 17,000 and grows 5% each year
what is the initial amount a is _______
15 points 2 questions mathamatics
Need answer as soon as possible please
The output is 1/3 of the input. x is the input, y is the output:
output = (1/3)input
y = (1/3)x
A math team is working through a set of puzzles. The following diagram describes the numbers of puzzles they've started and not yet started.
Answer:2:5
Step-by-step explanation: We can count the equal parts in the diagram to find the ratio of puzzles started to total puzzles, but that ratio is not one of the choices.
To make an equivalent ratio, we multiply both values in the first ratio by the same number. We can also divide both values by the same number.
Identifying the given ratio
6 + 9 = 15
There are 6 puzzles started for every 15 total puzzles.
The answer choices use smaller numbers. Let's create an equivalent ratio by dividing 6 and 15 by the same number.
Creating an equivalent ratio
We can divide 6 and 15 by 3 to get 2 and 5
Yes, the ratio 2:5 is equivalent to 6:15!
The ratio of puzzles started to total puzzles answers is 2:5.
Hope it helps !)
All of the used hardcover books at a yard sale are the same price. Hugo said $4.50 for 6 books.
Explain how to find the unit price of the books.
Answer:
divide 4.50 and 6 to get 0.75
Answer:
$0.75
Step-by-step explanation:
To find the unit price of the books, you have to divide 4.50 by 6.
4.50 ÷ 6 = 0.75
The unit price, or the cost of one book, is $0.75
(And if you have problems like this in the future, and don't know how to divide it, try using a calculator.)
Mrs. Dixon had 1/2 of a cherry pie leftover. She split the leftover pie evenly between her children, and each child got 1/6 of a pie. How many children does Mrs. Dixon have?
Find the volume of a prism. Show your work.
Answer:
Step-by-step explanation:
11 times 22
the area of its cross-section multiplied by the length
answer: 242cm squared
Question- choose the equation that represents the graph below
A- Y= 3/4x+4
B- Y=-4/3x+4
C- Y=3/4x-4
D- Y=4/3x-4
Answer:
B
Step-by-step explanation:
y = ax+ b
x=0 --> y =b =4
x=6 --> y= 6a+4 = -4 --> a= -4/3
so y = -4/3x +4
you will get brainliest if u show work
Answer:
i hope my answer help u
Step-by-step explanation:
it will be 10 classrooms
cuz 75min. = 5 ×15min.
and he said that the custodian can clean 2 classrooms in 15 min.
so we will do 2 × 5 = 10 classroons in 75 minutes
Evaluate each verbal expression:
1. one fourth of two thirds
2. three fifths of one sixth
3. two fifths of one half
Answer:
1: 1/6 or 0.16666... 2: 1/10 or 0.1 3: 1/5 or 0.2
Step-by-step explanation:
1: 1/4x2/3 1x2=2 4x3=12 2/12=1/6
2: 3/5x1/6 3x3=3 5x6=30 3/30=1/10
3: 2/5x1/2 2x1=2 5x2=10 2/10=1/5
Please mark me the Brainliest!
Please help me. Mark me the branliest.
Topic: Percentage
Q1) 80% of a dog's mass is equal to 24% of the mass of a lion. If the mass of the lion is 105 kg more than the mass of the dog, find the total mass of the dog and the lion.
so basically you can just tell me where the boxes go and bam you get 20 points
Step-by-step explanation:
(2/3)(-4)(9) = -24
(5/16)(-2)(-4)(-4/5)= -2
(-3/4)(7/8)=-21/32
(2 3/5) (7/9)=91/45
Simplify this answer please
At a carnival booth, customers had to guess how many jelly beans were in a jar. Samantha guessed there were 295 jelly beans. There were actually 250 jelly beans in the jar. What is Samantha’s percent error?
Samantha's percent error is 15.24%.
What is Percent Error?
The percent error is the distinction between the estimated value and the actual value in relation to the actual value. In other words, the relative error is multiplied by 100 to calculate the percent error.
Given:
Samantha guessed there were 295 jelly beans.
There were actually 250 jelly beans in the jar.
So, the percent error
= (295- 250) / 295 x 100
= 45 / 295 x 100
= 0.15254 x 100
= 15.24 %
learn more about Percent error here:
https://brainly.com/question/29107960
#SPJ7
Hurry!!
State the domain of the glven relation.
Answer:
x ≤ -1
Step-by-step explanation:
This is due tomorrow and i have no idea what to do
Answer: 53°
Step-by-step explanation: as they are making linear pair of angles so sum is 180
Answer:
x=53
Step-by-step explanation:
Combine like terms
X. 2x + 21= 3x + 21
straight line equals 180 so
180= 3x + 21
180 - 21 = 159
159= 3x
159/3= 53
X= 53
check your answers
X = 53
2 x 53 + 21
106 + 21 = 127
127 + 53= 180
So x=53 is correct
The table shows the results of tossing a number cube 50 times.
Outcome Frequency
1 9
2 11
3 8
4 6
5 9
6 7
Determine the experimental probability of landing on a number less than 4.
P(< 4) = 0.06
P(< 4) = 0.12
P(< 4) = 0.32
P(< 4) = 0.569
Which number is divisible by 5 and 10?
Aaliyah ran 100 meters in 30 seconds.
She then ran another 150 meters at a speed of 3 meters per second.
a. Find the total time taken by Aaliyah for the distance she ran.
b. Find Aaliyah’s average speed for the total distance she ran.
Answer:
50 seconds
Step-by-step explanation:
divided 150 by 3
-2x4(6x2-12x +18) what’s the answer?
Answer:
There are 2 answers to this question, both are correct.
Step-by-step explanation:
3 or 1.
Please help me again! What is the slope of this line? Answer must be a fraction... Much appreciated, friends!♡♡ ♡\(´▽ `)ノ♡
Which question can be answered by finding 1 1/4 ÷ 1/2