Answer:
.85p + 1.45m <= 14
Step-by-step explanation:
You don't want to spend more than 14, but you can spend 14. So the inequality must be less than or equal to. To find the combination of pencils and markers you must multiply their price times the number of pencils. Sorry if this explanation isn't amazing, I know how to do work but not explain my reasoning. :)
Kenneth graphed a system of equations.
Kenneth says the system has no solution
Do you agree?
Yes or No
evaluate 8 - 4.7 y - x ,when y = -1 and x = 2.
Answer:
10.7 = 0
Step-by-step explanation:
8 - 4.7*y - x
8 - 4.7*y - x = 0
8 - 4.7*(-1) - 2 = 0
8 + 4.7 - 2 = 0
10.7 = 0
All of the fractions are proper fractions,except
\(\frac{11}{12}\)
\(\frac{1}{6}\)
\(\frac{7}{5}\)
\(\frac{8}{15}\)
can I please know the ASAP please and thank you.
You pick a card at random. 6 7 8 9 What is P(divisor of 70)? Write your answer as a percentage. %
Answer:
Step-by-step explanation:
NEED ANSWER ASAPPPPPP
How do you figure out if a shape is similar or not using rectangle diagnols?
Answer:
How do you figure out if a shape is similar or not using rectangle diagnols?
Assuming that diagnols = diagonal, it is not possible to define a similarity relationship without measuring at least one side.
Pls help me to find the median and mode, with solution pls
Answer:
Mode=32
Mean=32
Median=32
Step-by-step explanation:
Mode=highest frequency
Mode=10
Mean=£fx
£f
Mean=1280
40
=32
Median=n/2
=40/2
=20
median=32
Ther are 123 people signed up for a scenic tour. If each tour van holds 9 people, how many vans should be ordered to take everyone?
Answer:
13r6
Step-by-step explanation:
A rectangle has vertices at these coordinates.
(1, 2), (3, 2), (1, −8)
What are the coordinates of the fourth vertex of the rectangle?
Answer:
(3, -8)
Step-by-step explanation:
will mark brainliest.
Answer:
1. FCE, ED 2. FCB
explanation:
Supplementary angles are two angle that when added together, equal 180°.
please help I don't get it
13 POINTS !!
Answer:
114
Step-by-step explanation:
I NEED THIS NOW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
For each of the figures, write Absolute Value equation in the form
|x−c=d|, where c and d are some numbers, to satisfy the given solutions:
HELPPPPPP QUICKKKKKHELPPPPPP QUICKKKKKHELPPPPPP QUICKKKKK
5x - 4y + 2z :
5 (-8) - 4 (3) + 2 (-4)
-40 - 12 - 8
- 60
3x + 2 (x - 4) = 6x - 8 - x
3x + 2x -8 = 6x - 8 - x
5x - 8 = 5x - 8
Since both sides are equal, it has infinitely many solutions.
To find how many students chose flying, just add the numbers 26 and 12 to get 38 students.
I need help with this I will giver brainliest, due by today please work out.
Answer:
I think your right with store 2. if not im so sorry.
Step-by-step explanation:
heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp
Answer:
Measure of \( \angle \)V = 70°
Step-by-step explanation:
According to the question,
\( \angle \) R = 47°
\( \angle \) Q = 63°
The sum of all the three interior angles of a triangle is 180°.
\( \therefore \)
\( \angle \)Q + \( \angle \)R + \( \angle \)S = 180°
63° + 47° + \( \angle \)S = 180°
\( \angle \)S = 180° - 110°
\( \angle \)S = 70°
∆QRS ~ ∆TUV
So,
\( \angle \)S = \( \angle \)V
\( \angle \)V = 70°
Answer:
The 1st one is the answer: 70 degrees
Step-by-step explanation:
HELP ANSWER THIS I WILL GIVE TEN POINTS AND THANKS!
REMEMBER TO EXPLAIN STEP-BY STEP! AND GET THE CORRECT ANSWER!
The units and tens digits of one-two digit integer are the tens and units digits of another two- digit integer, respectively. If the product of the two integers is 4930, what is their sum?
Answer:
(10t + u)(10u + t) = 4,930
100tu + 10t^2 + 10u^2 + tu = 4,930
101tu + 10t^2 + 10u^2 = 4,930
10t^2 + (101u)t + (10u^2 - 4,930) = 0
(101u)^2 - 4(10)(10u^2 - 4,930)
= 10,201u^2 - 400u^2 + 197,200
= 9,801u^2 + 197,200
We see that u = 5 gives 442,225.
√442,225 = 665
(10t + 5)(50 + t) = 4,930
500t + 10t^2 + 250 + 5t = 4,930
10t^2 + 505t - 4,680 = 0
2t^2 + 101t - 936 = 0
t = (-101 + √(101^2 - 4(2)(-936)))/(2×2)
= (-101 + √17,689)/4
= (-101 + 133)/4 = 32/4 = 8
So the numbers are 58 and 85.
58 + 85 = 143
20 points to whoever gets these right!! <3
Answer:
1st one 8/20
Step-by-step explanation:
Evaluate the following expression. -8 x (-10 + (-7))
please help!
Answer:
136
Step-by-step explanation:
Answer:136
Step-by-step explanation: 136
-10+-7 equals -17
-17x-8 equals 136
a negative times a negative equals a positive
SCATTER PLOTS AND TREND LINES
In 1-4, match each scatter plot to the equation that could represent the equation of its trend line.
(Not all of the choices will be used.)
1.
2.
a. y = 3x
b. y = 4x - 2
c. y = -x + 5
d. y = -5x
3.
4.
e. y = -2x - 4
f. y = x + 3
g. The relationship is not linear.
Due today .
Rhett decides to build a square room for his movie and music collection. If the area of the room is 16x2 − 24x + 9 square feet, what is the length of one side of the room?
(4x + 3) feet
(16x + 3) feet
(16x − 3) feet
(4x − 3) feet
Answer:
16x^2 - (12+12)x + 9
16x^2 -12x -12x +9
4x(4x-3)-3(4x-3)
(4x-3)(4x-3)
hence length of one side is 4x-3
Leela is making bags of mixed fruit. she will use a total of 24 oranges and 16 mangoes in the bags. What is the greatest number of mixed fruit Leela can make if she wants each bag to contain the same number of oranges and the same number of mangoes ?
6. Find the length of the side of a square with an area of 169 in^
A} 338 in
B} 106 in
C} 26 in
D} 13 in
Answer:The area of the regular polygon should be considered as the option c. 676 cm2.
Calculation of the area of the regular polygon:
Since the radius is 13 cm
So here the side should be double i.e. 26 cm
So now the area of the regular polygon should be
= (26) (26)
= 676 cm^2
Hence, The area of the regular polygon should be considered as the option c. 676 cm2.
Learn more about an area here: brainly.com/question/18719076
Step-by-step explanation:
hope this helps
A table of values of a linear function is shown below. Find the output when the input is n. Type your answer in the space provided.
I need the 5th output, I'll give brainiest
Answer:
the equation is f(x)4x+2
if the input is a generic number n, the output will be 4n+2
Step-by-step explanation:
Work out the size of angle m.
Answer:
78+25+61+55+64=283
360-283=77
180+77=257
which expression can be used to find the surface area of the following square pyramid
Answer:
a. 36+15+15+15+15
Step-by-step explanation:
The base of the pyramid is a square. We know that all sides of a square are equal so if we multiply the two sides of the base square(6*6) we get 36.
The area of a triangle can be found with the formula (b*h)/2. If we input the given values of 5 and 6 into our equation, then (5*6)/2 is 15 and since there are 4 triangles in the square pyramid, you multiply 15 by 4 (or add 15+15+15+15), and add the 36 from the base square.
Hope this helps :)
A bird leaves its nest and travels 18 miles per hour downwind for x hours. On the return trip, the bird travels 3 miles per hour slower and has 5 miles left after x hours.
a. What is the distance of the entire trip?
? miles
b. How long does the entire trip take?
? hours
? minutes
? seconds
The answer for a is 60 miles and the answer for b is 3 hours, 40 minutes, and 0 seconds. Explain how this is correct. 30 point question, please answer soon.
Answer:
60 miles.,.
Step-by-step explanation:
PLEASE ANYONE?: A number is chosen at random from a set of whole number from 1 to 50. Calculate the probability that the chosen number:
1. is not a perfect square
Answer:
10
Take 10 and add it 5 times
Step-by-step explanation:
5 divided by 50 is 10
GIVING BRAINLIEST Katie and Mina both commute to work. Katie's commute on the train takes 10 minutes more than one half as many minutes as Mina's commute by car. It takes Katie 30 minutes to get to work. Write an equation to determine how many minutes it takes Mina to get to work. 30 = one halfx + 10 30 = one halfx − 10 30 = 2x − 10 30 = 2x + 10
Answer:
Simplifying
2x + -10 = 10 + -3x
Reorder the terms:
-10 + 2x = 10 + -3x
Solving
-10 + 2x = 10 + -3x
Solving for variable 'x'.
Move all terms containing x to the left, all other terms to the right.
Add '3x' to each side of the equation.
-10 + 2x + 3x = 10 + -3x + 3x
Combine like terms: 2x + 3x = 5x
-10 + 5x = 10 + -3x + 3x
Combine like terms: -3x + 3x = 0
-10 + 5x = 10 + 0
-10 + 5x = 10
Add '10' to each side of the equation.
-10 + 10 + 5x = 10 + 10
Combine like terms: -10 + 10 = 0
0 + 5x = 10 + 10
5x = 10 + 10
Combine like terms: 10 + 10 = 20
5x = 20
Divide each side by '5'.
x = 4
Simplifying
x = 4
dose this help?
Answer:
30 1/2x +10
Step-by-step explanation:
Option A
I had this same question on a quiz and I got it right.
BRAINLIEST PLEASE!!!
The table shows conversions of common units of capacity.
Units of Capacity
Customary System Units
Metric System Units
1 gallon
3.79 liters
1 quart
0.95 liters
1 pint
0.473 liters
1 cup
0.237 liters
How many gallons are in 50 liters? Round answer to the nearest tenth.
13.2 gallons
52.6 gallons
189.5 gallons
211.0 gallons
Answer:
the answer is 13.2 gallons
Step-by-step explanation:
Earn points, answer both questions!
Answer:
Area of five squares = 1289.09 square units
Perimeter = 194.6 units
Step-by-step explanation:
Area of square and perimeter:
First find the length of each square, then find the area of each square.
To find the area of five squares, add all the area of each square.
Side of square1 = 27 units
\(\sf Side \ of \ square2 = \dfrac{2}{3}*27=2*9 = 18 \ units\\\\Side \ of\ square3= \dfrac{2}{3}*18=2*6=12 \ units\\\\Side \ of \ square4=\dfrac{2}{3}*12=2*4=8 \ units\\\\Side \ of \ square5=\dfrac{2}{3}*8=\dfrac{16}{3}=5.3 \ units\)
Area of square1 = 27*27 = 729 square units
Area of square2 = 18*18 = 324 square units
Area of square3 = 12*12 = 144 square units
Area of square4 = 8*8 = 64 square units
Area of square5 = 5.3*5.3 = 28.09 square units
Area of five squares = 729 + 324 + 144 + 64 +28.09
= 1289.09 square units
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Perimeter of the composite figure = (27 + 27+27+9) + (18+18+6) +(12+12+4) + (8+8+2.7)+ (5.3+5.3+5.3)
= 90 + 42 + 28 + 18.7 + 15.9
= 194.6 units