Master Business with Fun Quizzes & Brain Teasers!
The purchase of office equipment at a cost of $7,600 with an immediate payment of $4,200 and agreement to pay the balance within 60 days is recorded by the purchaser with:_____. A. A debit of $7,600 to Office Equipment, a credit of $4,200 to Cash, and a credit of $3,400 to Accounts Payable. B. A debit of $7,600 to Office Equipment, a debit of $4,200 to Accounts Receivable, and a credit of $3,400 to Accounts Payable. C. A debit of $3,400 to Accounts Receivable, a debit of $4,200 to Cash, and a credit of $7,600 to Office Equipment. D. A debit of $7,600 to Office Equipment, a credit of $4,200 to Cash, and a credit of $3,400 to Accounts Receivable.
Two-Stage ABC for Manufacturing Detroit Foundry, a large manufacturer of heavy equipment components, has determined the following activity cost pools and cost driver levels for the year: Activity Cost Pool Activity Cost Activity Cost Driver Machine setup $720,000 12,000 setup hours Material handling 120,000 3,000 material moves Machine operation 680,000 10,000 machine hours The following data are for the production of single batches of two products, C23 Cams and U2 Shafts during the month of August: C23 Cams U2 Shafts Units produced 500 300 Machine hours 4 5 Direct labor hours 200 400 Direct labor cost $5,000 $10,000 Direct materials cost $20,000 $15,000 Tons of materials 13 8 Setup hours 3 7Determine the unit costs of C23 Cams and U2 Shafts using ABC. Product Costs C23 Cams U2 Shafts Direct materials 30,000 $20,000 Direct labor 5,000 10,000 Manufacturing overhead Machine setups 150 300 Material handling 780 480 Machine operation 100,000 X 75,000 X Total job costs $135,930 X $105,830 X Units produced 500 300 Cost per unit produced 271.86 352.77
Privott, Inc., manufactures and sells two products: Product Z9 and Product N0. The company is considering adopting an activity-based costing system with the following activity cost pools, activity measures, and expected activity: Estimated Expected Activity Activity Overhead Measures Cost Product Z9 Product N0 Total Labor-related DLHs $328,018 6,800 3,400 10,200 Product testing tests 47,747 600 700 1,300 Order size MHs 473,108 4,400 4,700 9,100 $848,873 The activity rate for the Labor-Related activity cost pool under activity-based costing is closest to:______.a. $28.88 per DLH.b. $48.81 per DLH.c. $53.94 per DLH.d. $431.44 per DLH.
Cost of Production Report The Cutting Department of Karachi Carpet Company provides the following data for January. Assume that all materials are added at the beginning of the process. Work in process, January 1, 7,000 units, 70% completed $81,970Direct materials (7,000 $8.00) $56,000 Conversion (7,000 70% $5.30) 25,970 $81,970 Materials added during January from Weaving Department, 108,000 units $869,400 Direct labor for January 248,134 Factory overhead for January 303,274 Goods finished during January (includes goods in process, January 1), 109,200 units Work in process, January 31, 5,800 units, 30% completed A. Prepare a cost of production report for the Cutting Department. If an amount is zero or a blank, enter in "0". B. Compute and evaluate the change in the costs per equivalent unit for direct materials and conversion from the previous month (December).
Praveen Co. manufactures and markets a number of rope products. Management is considering the future of Product XT, a special rope for hang gliding, that has not been as profitable as planned. Since Product XT is manufactured and marketed independently of the other products, its total costs can be precisely measured. Next years plans call for a $210 selling price per 100 yards of XT rope. Its fixed costs for the year are expected to be $193,200, up to a maximum capacity of 550,000 yards of rope. Forecasted variable costs are $168 per 100 yards of XT rope.1. Estimate Product XT's break-even point in terms of sales units and sale dollars.2. Prepare a CVP chart for Product XT. Use 7,000 units (700,000 yards/100 maximum number of sales units on the horizontal axis of the graph, and $1,400,000 as the maximum dollar amount on the vertical axis.3. Prepare a contribution margin income statement showing sales, variable costs, and fixed costs for Product XT at the break-even point.
Analyzing the effects of transactions on the accounting equation. On July 1, Alfred Herron established Herron Commercial Appraisal Services, a firm that provides expert commercial appraisals and represents clients in commercial appraisal hearings. Instructions: Analyze the following transactions. Record in equation form the changes that occur in assets, liabilities, and owner's equity.Transactions:The owner invested $200,000 in cash to begin the business. Paid $40,500 in cash for the purchase of equipment. Purchased additional equipment for $30,400 on credit. Paid $25,000 in cash to creditors. The owner made an additional investment of $50,000 in cash. Performed services for $19,500 in cash. Performed services for $15,600 on account. Paid $12,000 for rent expense. Received $11,000 in cash from credit clients. Paid $15,100 in cash for office supplies. The owner withdrew $24,000 in cash for personal expenses.Analyze: What is the ending balance of cash after all transactions have been recorded?
Gold Company was experiencing financial difficulties, but was not bankrupt or insolvent. The National Bank, which held a mortgage on other real estate owned by Gold, reduced the principal from $110,000 to $85,000. The bank had made the loan to Gold when it purchased the real estate from Silver, Inc. Pink, Inc., the holder of a mortgage on Golds building, agreed to accept $40,000 in full payment of the $55,000 due. Pink had sold the building to Gold for $150,000 that was to be paid in installments over 8 years. As a result of the above, Gold must:____________a. Include $40,000 in gross income.b. Reduce the basis in its assets by $40,000.c. Include $25,000 in gross income and reduce its basis in its assets by $15,000.d. Include $15,000 in gross income and reduce its basis in the building by $25,000.e. None of these.
On December 31, 2021, Interlink Communications issued 6% stated rate bonds with a face amount of $102 million. The bonds mature on December 31, 2051. Interest is payable annually on each December 31, beginning in 2022. (FV of $1, PV of $1, FVA of $1, PVA of $1, FVAD of $1 and PVAD of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.) Determine the price of the bonds on December 31, 2021, assuming that the market rate of interest for similar bonds was 7%. (Round your final answers to nearest whole dollar amount.)
Each of the four independent situations below describes a sales-type lease in which annual lease payments of $120,000 are payable at the beginning of each year. Each is a finance lease for the lessee. (FV of $1, PV of $1, FVA of $1, PVA of S1, FVAD of $1 and PVAD of (Use appropriate factor(s) from the tables provided.)Situation 1 2 3 4Lease term (years) 9 9 10 10Lessor's and lessee's interest rate 11$ 13$ 12% 12%Residual value: Estimated fair value 0 $54,000 $8,400 $54,000Guaranteed by lessee 0 0 $8/,400 $64,000Determine the following amounts at the beginning of the lease Round your intermediate and final answer to the nearest whole dollar amount. Answer the missing part.Situation 1 2 3 4A. The lessor's: 1. Lease payments $1,080,000 $1,080,000 $1,200,000 ________2. Gross investment in the leas $1,080,000 $134,000,000 $1,208,400 1,264,0003. Net Investment in the lease 737,534 713,828 762,095 779,996B. The lessee's 4. Lease payments 1,080,000 1,080,000 1,200,000 ________5. Right-of-use asset 737,534 713,828 759,390 ________6. Lease payable 737,534 713,828 759,390 ________